"Żywnościowy SOS" od Fundacji Biedronki

Schronisko dla osób bezdomnych „Dom dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej” w Tarnowie  zakwalifikowało się do programu Fundacji Biedronki „Żywnościowy SOS”.

Jego celem jest wzmocnienie instytucji oferujących pomoc żywnościową, by miały one większe możliwości udzielania wsparcia. W ramach projektu otrzymaliśmy e-Kod na zakupy do sklepów sieci Biedronka o wartości 40 000,00 zł. Całkowita wartość e-Kodów, rozdysponowanych w Polsce do ponad 100 podmiotów uczestniczących w programie, przekracza 5 milionów złotych.

Schronisko dla osób bezdomnych udziela pomocy osobom w sytuacji kryzysowej już od 30 lat. Aktualnie z pomocy Schroniska dla osób bezdomnych codziennie korzysta 80 osób oraz osób oraz 15 do 20 osób z pomocy Noclegowni. Osoby korzystające z pomocy Schroniska oraz Noclegowni to głównie osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności. Możliwość zwiększenia asortymentu artykułów spożywczych wpłynie na poprawę jakości i wartości posiłków.

Część otrzymanych środków (do 25%) zostanie przeznaczona na zakup środków higieny osobistej oraz zakup środków czystości niezbędnych do utrzymania odpowiedniego stanu higieniczno – sanitarnego na terenie placówki. Schronisko w codziennej działalności narażone jest na negatywne skutki zaniedbań higieniczno - sanitarnych osób korzystających z pomocy w tym wynikające z tych zaniedbań zagrożenia dla zdrowia.

Kuchnia działająca przy Schronisku dla osób bezdomnych „Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej” zabezpiecza potrzeby żywnościowe osób przebywających w Schronisku i Noclegowni oraz osób pozbawionych dostępu do możliwości zakupu artykułów spożywczych służących do przygotowania posiłków lub odciętych od możliwości przygotowania tych posiłków (brak gazu, prądu lub zaplecza służącego do przygotowania posiłków)  które otrzymały skierowanie wydane przez MOPS lub parafię na posiłki.

W roku 2022 na Kuchni przygotowano oraz wydano 34 409 porcji obiadowych (dla 261 osób) . Codziennie wydawanych jest ok 100 porcji obiadowych.

Na dni wolne od pracy wydawany jest również suchy prowiant. Na terenie kuchni przygotowywanych jest również ok. 70 tysięcy rocznie porcji śniadaniowych i kolacyjnych dla potrzeb mieszkańców Schroniska dla osób bezdomnych oraz Noclegowni.

Wsparcie uzyskane od Fundacji Biedronki pozwoli w znacznym stopniu na zabezpieczenie potrzeb żywnościowych wszystkich mieszkańców Schroniska i Noclegowni, co w aktualnej sytuacji finansowej wynikającej ze wzrostu kosztów utrzymania (wzrost kosztów w każdym wymiarze; media, leki, koszty osobowe i tp…) jest wsparciem o wielkim znaczeniu finansowym wpływającym na możliwość bieżącego realizowania zadań.