wigilijne 2020Na przestrzeni lat świeca Caritas stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym i uwrażliwianie na potrzeby tych, którzy są w potrzebie. Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez płomienia miłosierdzia.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest wspólnym, ekumenicznym dziełem tworzonym przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Prawosławnego.

Przez okres adwentu świece są rozprowadzane we wszystkich parafiach naszej diecezji. Ofiary zebrane przy rozprowadzaniu świec są każdego roku przeznaczone na wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu, wakacyjny wypoczynek oraz dofinansowanie dożywiania.

IV Światowy Dzień Ubogich

SDU grafikaWyciągnięcie ręki to znak, który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości – napisał Ojciec Święty w orędziu na IV Światowy Dzień Ubogich, który obchodzić będziemy  w przedostatnią niedzielę Roku Liturgicznego , a więc - 15 listopada. Jego hasłem są słowa “Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32)

E-TORNISTER NA CZAS PANDEMII

IMG 20200904 WA0003Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych – mogą od początku roku szkolnego  cieszyć się laptopami, które ułatwiają im naukę w czasie pandemii. Komputery są darowizną otrzymaną od Caritas Polska  w ramach akcji TORNISTER PEŁEN UŚMIECHÓW.

Konferencja księży wicedziekanów

konferencjaDnia 10 września br. odbyła się w Seminarium Duchownym w Tarnowie pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża doroczna konferencja księży wicedziekanów. Zgodnie z IV Synodem DT księża wicedziekani pełnią obowiązki dekanalnych duszpasterzy charytatywnych zajmując się koordynacją wszystkich akcji charytatywnych w dekanacie oraz otaczając opieką księży emerytów oraz chorych kapłanów.