Bogactwo form działalności Szkolnych Kół Caritas w naszej diecezji

04-05 10-12-36Szkolne Koła Caritas wrosły mocno w krajobraz naszej diecezji, realizując w praktyce wezwanie bł. Jana Pawła II do czynów miłości miłosiernej. Uznanie budzi niezwykłe zaangażowanie młodych ludzi oraz pomysłowość w działaniu na rzecz przede wszystkim społeczności lokalnej – szkoły, parafii czy miejscowości…

Ostatnio otrzymaliśmy informacje od kilku opiekunów i asystentów o akcjach, jakie miały miejsce tylko w ostatnim czasie.

I tak działające dopiero od roku SKC w Rąbkowej przeprowadziło akcję „Wszyscy jesteśmy Mikołajami”, a zebrane maskotki i zabawki trafiły do paczek dla dzieci w Stróżach. Członkowie koła osobiście pojechali do Stróż na spotkanie ze św. Mikołajem, a później podkreślali, że naprawdę warto było zorganizować taką akcję dla choćby jednego uśmiechu dzieciaków. Młodzi wolontariusze rozprowadzali także świece wigilijne, wykonali kartki świąteczne dla 15 osób samotnych i złożyli im życzenia świąteczne, zorganizowali wspólnie z Parafialnym Oddziałem Caritas spotkanie z okazji Dnia Seniora. W tym roku włączyli się także w Kolędę Misyjną. Uczniowie szkoły należący do SKC pomagają swojej koleżance Ani, która ma trudne warunki w domu oraz problemy w nauce.

Inną inicjatywę podjęło SKC działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach. Otóż 7 kwietnia b.r., przy współpracy ze Szkolnym Kołem PCK, kolejny już raz zorganizowało akcję oddawania krwi. W akcji udział wzięły 53 osoby – uczniowie i nauczyciele szkoły a także wolontariusze z Ciężkowic i okolic oraz stali członkowie HDK. Łącznie oddano 23,850 ml krwi. Warto zaznaczyć, że taka akcja odbywa się w szkole cyklicznie i od początku istnienia SKC (rok szkolny 2006/7) oddano łącznie ponad 200 litrów tego cennego daru ratującego życie. W Wielkim Poście wielu dawców potraktowało tę akcję jako swoistą jałmużnę wielkopostną. Zdjęcia z akcji oddawania krwi można zobaczyć w galerii szkoły: http://galeria.zsoiz.ciezkowice.pl/index.php?list=341

Natomiast w Przecławiu SKC włączyło się w uroczystości patriotyczne. Dnia 16 kwietnia b.r. w parafii p.w. Wniebowzięcia NMP miały bowiem miejsce uroczystości upamiętniające ofiary Katynia. Wśród zabitych przez sowieckich oprawców znalazły się osoby ściśle związane z parafią: por. Andrzej Stachowicz – urodzony w Przecławiu, a zamordowany w Katyniu oraz asp. PP Ignacy Michno – urodzony w Rzemieniu, a zamordowany w Twerze. Uczniowie – członkowie Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkół w Przecławiu – włączyli się w obchody tych uroczystości, prowadząc Drogę Krzyżową opartą na rozważaniach ks. Zdzisława Peszkowskiego – kapelana Rodzin Katyńskich. Była to dla nich niezapomniana lekcja historii, patriotyzmu i miłości Ojczyzny.

Zachęcamy do podejmowania inicjatyw przez wszystkie SKC, bo jak widać na tych kilku zaledwie przykładach, możliwości jest wiele… I wciąż zapraszamy na jubileuszowy, V Zjazd Szkolnych Kół Caritas Diecezji Tarnowskiej, do Zabawy – Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, patronki SKC – dnia 8 czerwca 2011 r. na godz. 10.00