DOM EMERYTÓW - Placówka Pielęgnacyjno-Opiekuńcza w Tarnowie

ul. Starodąbrowska 33
33-100 Tarnów

Informacje o placówce

Działalność Domu Emerytów – Placówki Pielęgnacyjno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Tarnowskiej to już ponad 100-letnia, nieprzerwana historia świadczenia miłosiernej miłości wobec ludzi najbardziej jej potrzebujących, czyli chorych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku.
Prawdziwe miłosierdzie jest ludzką odpowiedzią na Bożą miłość, której doświadczamy obficie każdego dnia. Wiedzieli o tym ci, którzy przez całą historię Kościoła organizowali szpitale, przytułki i inne dzieła miłosierdzia służące najbiedniejszym i najbardziej doświadczonym przez życie.
Taki motyw przyświecał również kilku tarnowskim stowarzyszeniom charytatywnym: Kongregacji Pań i Panów św. Wincentego a' Paulo, Kongregacji Pań "Dzieci Maryi" i założonemu w 1905 roku Towarzystwu św. Filomeny. Stowarzyszenia te miały największy wkład w budowę "Domu dla Nieuleczalnie Chorych" - zakładu, którego stuletnia tradycja służby człowiekowi mimo różnych przemian dziejowych kontynuowana jest w obecnej placówce pielęgnacyjno-opiekuńczej prowadzonej przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Przez cały czas swej działalności placówka służy osobom doświadczonym krzyżem choroby i uciążliwościami podeszłego wieku. Niemal od początku zamieszkiwali tutaj również liczni kapłani, którzy - z racji wieku lub stanu zdrowia - zakończyli pracę duszpasterską w parafiach.

W dniu 28 października 2010 roku ordynariusz tarnowski – ks. bp Wiktor Skworc przekazał Dom Emerytów, dotychczasową własność diecezji, na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej. Obecnie, w duchu Caritas czyli chrześcijańskiej miłości, pod czujnym okiem i troskliwą opieka św. Józefa – patrona placówki znajduje tu swój dom, doznaje dobrodziejstwa życia we wspólnocie z innymi oraz otrzymuje niezbędną pomoc życiową i opiekę  w chorobie lub starości 61 pensjonariuszy.

dom-emerytow-2Dom usytuowany jest w doskonałym miejscu. Znajduje się w centrum Tarnowa, blisko kościoła MB Fatimskiej i Starego Szpitala, a otacza go duży, zajmujący ponad 1 hektar ogród. Wśród zieleni alejek, w otoczeniu drzew i kwiatów pensjonariusze mogą umilać swój pobyt i spotykać się z bliskimi w pogodne dni. Dom jest wyposażony w windę osobową, co sprawia, że ogród jest dostępny także dla osób z utrudnionym poruszaniem się.

Podstawowe zadania placówki

Realizując swoją misję, dom podejmuje następujące działania:

• opiekuńcze: udzielamy pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, zapewniamy pomoc lekarską
    i fachową pielęgnację podczas choroby, rehabilitację, codzienną opiekę higieniczną i pomoc w załatwianiu spraw osobistych,
  • bytowe: zapewniamy mieszkanie w pokojach 1, 2, 3 i 5 osobowych, wyżywienie i utrzymanie czystości; na każdym piętrze jest pokój dziennego pobytu i stołówka z podręczną kuchenką oraz przystosowane dla chorych łazienki i toalety,
  • duszpasterskie: w centralnym miejscu domu usytuowana została kaplica, gdzie codziennie sprawowana jest Msza św., odmawiany różaniec i koronka do Miłosierdzia Bożego oraz odprawiane są inne, okolicznościowe nabożeństwa; dzięki windzie mieszkańcy mają łatwy dostęp do kaplicy, a sieć radiowęzłowa umożliwia również osobom chorym w pokojach uczestniczenie w życiu duchowym domu.

dom emerytow 04Nad tym, aby wszystkie zadania wypełniane były jak najlepiej dba personel Placówki. Wśród pracowników są wyspecjalizowane pielęgniarki, opiekunki medyczne, pokojowe, obsługa kuchni, pralni i administracji. W gronie personelu od bardzo wielu lat ważne miejsce zajmują mieszkające na terenie domu Siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa.

Cały czas trwają także prace podnoszące standard pobytu i oferowanych usług pielęgnacyjno-opiekuńczych. Zależy nam bowiem na każdym Podopiecznym. Pragniemy, aby wszyscy odczuwali naszą szczerą, wypływającą z serca troskę i życzliwość. Ale doskonale rozumiemy też, jak bardzo ważne jest również zapewnienie godnych, dających poczucie bezpieczeństwa warunków mieszkania i fachowej wszechstronnej opieki w duchu Jezusowych słów: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6,36) i przykazania miłości.

Prośbę o przyjęcie do Domu Emerytów mogą składać w biurze same osoby starsze, albo w ich imieniu czyni to rodzina lub opiekunowie.