2015

foto Rok Miłosierdzia8 grudnia rozpoczął się w Kościele Rok Miłosierdzia. Został on otwarty w Rzymie przez papieża Franciszka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jego symbolem jest Brama Miłosierdzia. W diecezji tarnowskiej będzie ich dwanaście. W niedzielę, 13 grudnia, zostanie uroczyście otwarta Brama Miłosierdzia w bazylice katedralnej w Tarnowie.

Uroczystości otwarcia Jubileuszu Miłosierdzia w Tarnowie rozpoczną się w kościele Księży Filipinów o godz. 14.00. Po krótkim nabożeństwie wyruszy procesja ulicą Wałową na Plac Katedralny, gdzie dokona się uroczyste otwarcie Bramy Miłosierdzia ok. godz. 14.50. Następnie w katedrze zostanie odprawiona Msza święta. Wszystkim uroczystościom w imieniu Biskupa Tarnowskiego będzie przewodniczył biskup Stanisław Salaterski. Do udziału w tej uroczystości zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Tarnowa oraz okolic.
Papież Franciszek postanowił, aby Jubileusz był przeżywany nie tylko w samym Rzymie, ale także w całym Kościele powszechnym. Dlatego w niedzielę 13 grudnia we wszystkich diecezjach, w kościołach katedralnych oraz wyznaczonych przez biskupów kościołach jubileuszowych zostaną otwarte „Bramy Miłosierdzia”.
W diecezji tarnowskiej kościołami jubileuszowymi, w których zostaną otwarte „Bramy Miłosierdzia” będą wszystkie Bazyliki Mniejsze: w Tarnowie, Bochni, Grybowie, Limanowej, Mielcu, Nowym Sączu, Szczepanowie i Tuchowie, a także kościoły parafialne: w Dębicy pw. Miłosierdzia Bożego, w Ciężkowicach, w Dąbrowie Tarnowskiej oraz w Krynicy-Zdroju pw. Wniebowzięcia Matki Bożej.
„Ufam, że rozmieszczone po całym terenie diecezji kościoły jubileuszowe ułatwią owocne przeżywanie Jubileuszu Miłosierdzia. Jednym z istotnych przeżyć powinna być nasza osobista pielgrzymka do jednego z kościołów jubileuszowych, przejście przez „Bramę Miłosierdzia”, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, przyjęcie Komunii świętej oraz refleksja nad tajemnicą Bożego miłosierdzia” - zachęca biskup tarnowski Andrzej Jeż.
W Roku Jubileuszowym będzie można zyskiwać specjalne jubileuszowe odpusty. Możliwość zyskania ich wiąże się z odbyciem pielgrzymki do jednego z kościołów jubileuszowych, przejściem przez „Bramę Miłosierdzia”, udziałem we Mszy świętej, odmówieniem Wyznania wiary oraz refleksją nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia, np. podczas słuchania kazania czy też lektury „Dzienniczka” św. Faustyny.
Ponadto odpust jubileuszowy zyskają wszyscy, którzy sami wykonają jeden lub kilka uczynków miłosierdzia co do duszy lub co do ciała.
Osoby chore i w podeszłym wieku, które nie są w stanie udać się do „Bramy Miłosierdzia” mogą zyskać odpust jubileuszowy w jakimkolwiek kościele czy kaplicy, a nawet w domu, jeśli tylko przyjmą Komunię świętą i przez jakikolwiek środek przekazu (telewizja, radio, Internet) będą uczestniczyć w modlitwie wspólnotowej.
Więźniowie osadzeni w zakładach karnych będą mogli zyskać odpust jubileuszowy w kaplicach więziennych.
„W Roku Miłosierdzia z wielką troską duszpasterską chcemy podejść do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania. Jubileusz Miłosierdzia to też okazja, by ożywić różne formy nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego w parafiach. Jedną z nowych propozycji są Koła Koronkowe. Powstały one w parafiach, szkołach, miejscach pracy i w rodzinach z okazji peregrynacji w naszej diecezji obrazu Jezu Ufam Tobie. Ponadto, w październiku 2016 roku planowana jest narodowa pielgrzymka do Rzymu w ramach dziękczynienia za 1050 – lecie Chrztu oraz w ramach Jubileuszu Miłosierdzia” - mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

DSI

 

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 573 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama