2015

513x289 uchodzcyCaritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi zgodnie ze swoją misją od ponad 20 lat prowadzą Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Dzięki tej współpracy prowadzonych jest 5 Centrów Pomocy Uchodźcom i Migrantom, których lokalizacja znajduje się w kluczowych dla szlaków migracyjnych miastach Polski: przy wschodniej granicy w Białymstoku, Białej Podlaskiej i Lublinie oraz zachodniej w Zielonej Górze i Zgorzelcu.


Dzięki prowadzonym w 2014 roku projektom Caritas Polska zapewniała kompleksowe wsparcie integracyjne uchodźców, którzy wybrali Polskę na swoją drugą ojczyznę. Głównym filarem zaangażowania Caritas była pomoc socjalna oraz psychologiczna, a także doradztwo zawodowe dla migrantów. Zapewnialiśmy dodatkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci cudzoziemskich oraz akcje prewencyjne zapobiegające dyskryminacji najmłodszych w szkołach. Dzięki wykwalifikowanym prawnikom Centra Caritas zapewniały profesjonalne wsparcie uchodźcom w kwestii legalizacji ich pobytu.
Zapewnienie kompleksowej pomocy polegało również na dopłatach do wynajmowanych przez cudzoziemców mieszkań, zakupie leków, dopłatach do przedszkoli, zakupie podręczników szkolnych, organizacji turnusów integracyjnych dla dzieci.
Szczególną troską Caritas otacza uchodźców z grup wrażliwych: osoby niepełnosprawne, przewlekle chore, matki samotnie wychowujące dzieci, kobiety w ciąży, rodziny wielodzietne.
Działania realizowane są dzięki profesjonalnym pracownikom Caritas diecezjalnych zatrudnionych w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Kadra zatrudniona w Centrach dociera również z pomocą do ośrodków otwartych oraz strzeżonych dla cudzoziemców prowadzonych przez państwo polskie. To, co wyróżnia Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom na tle innych działań prowadzonych przez inne fundacje jest ogromne zaufanie, jakim cieszą się pracownicy Caritas wśród uchodźców. Oferujemy również wsparcie doradczyń międzykulturowych narodowości reprezentowanych przez największe grupy przybywające do naszego kraju.
Projekt realizowany przez Caritas w 2014 roku był największym projektem integracyjnym skierowanym do uchodźców na terenie Polski. Dzięki wsparciu Caritas ponad 3000 uchodźców otrzymało pomoc w 2014 r.
Caritas Polska zgodnie ze swoją misją kontynuuje działania na rzecz integracji uchodźców. W związku z nowymi wyzwaniami, jakie niesie zjawisko migracji planuje stworzenie dodatkowych Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz zintensyfikowanie działań, mających na celu włączenie się
w proces przesiedleń oraz relokacji migrantów.
Ze względu na swoje doświadczenie w długoletniej pracy z uchodźcami Caritas Polska uczestniczy w spotkaniach Caritas Europa oraz Caritas Internationalis i wspólnie z innymi Caritas narodowymi wypracowuje wspólne plany działania oraz prezentuje dobre praktyki współpracy w ramach pomocy niesionej uchodźcom. Głos Caritas Polska jest niezwykle cenny na forum międzynarodowym ze względu na fakt, że Polska jest krajem stanowiącym zewnętrzną, wschodnią granicę Unii Europejskiej.

CP

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama