2015

b 16 07 09 26 57Geneza projektu

Inicjatywa Bilet dla Brata powstała jesienią 2013 r., jako odpowiedź wolontariuszy na wezwanie polskich biskupów, by elementem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 była pomoc pielgrzymom ze Wschodu. Wielu z nich bardzo chciałoby przyjechać na spotkanie w Polsce, ale nie może tego zrealizować z przyczyn finansowych.

Cele projektu
Wymiar materialny – zebranie funduszy na dofinansowanie udziału w ŚDM w Polsce młodzieży z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.

Wymiar wspólnotowy – zaproszenie wszystkich, niezależnie od wieku, zamożności czy dotychczasowego zaangażowania w inicjatywy duszpasterskie, do włączenia się w przygotowanie ŚDM. To konkretna propozycja dla każdego, kto zastanawia się, w jaki sposób może pomóc w organizacji tego wydarzenia.
Wymiar duchowy – możliwość włączenia się w program przygotowań duszpasterskich, który rozpoczął się w grudniu 2013 r. i potrwa aż do spotkania młodych w lipcu 2016 r.

Czas trwania projektu
13 kwietnia 2014 r. – 30 czerwca 2016 r.

Zasady udzielania dofinansowania
O dofinansowanie w ramach projektu Bilet dla Brata mogą ubiegać się oficjalnie utworzone grupy pielgrzymów i wolontariuszy z krajów objętych akcją, które dopełnią formalności rejestracyjnych i przedstawią rekomendację biskupa danej diecezji.
Dofinansowanie będzie pokrywało koszt oficjalnych pakietów pielgrzyma, zawierających komplet świadczeń oraz materiałów duszpasterskich i informacyjnych, niezbędnych dla każdego uczestnika ŚDM.   (Żródło: http://www.krakow2016.com/)


Diecezja Tarnowska

W naszej diecezji projekt Bilet dla Brata przejęła Caritas Diecezji Tarnowskiej, a przed wszystkim Szkolne Koła Caritas; liczymy także na wsparcie ze strony Parafialnych Oddziałów Caritas. Nasze propozycje włączenia się w to przedsięwzięcie: 
- formacja duchowa: raz w miesiącu w parafii Msza św. lub czuwanie nie tylko dla wolontariuszy SKC i POC, ale także dla podopiecznych oraz wszystkich chętnych; 
- dekanalne spotkanie wolontariuszy SKC i POC (przynajmniej raz na dwa miesiące) i wymiana doświadczeń; 
- włączanie się w akcje organizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej;
- prowadzenie w swoich miejscowościach akcji, które są już sprawdzone, a z których dochód częściowo będzie przekazany na Bilet dla Brata.

Ponadto już są prowadzone akcje ogólnodiecezjalne, w czasie których rozprowadzamy specjalnie na tę okoliczność zamówione i przygotowane gadżety. Są nimi: koszulki, kubki, długopisy, bransoletki, zawieszki, breloki, odblaski, gry, torby, przypinki… Pragniemy dołączyć się do każdego wydarzenia (uroczystości religijne, spotkania, festyny, koncerty, itp.) organizowanego przez instytucje rządowe, samorządowe czy pozarządowe.

Jednak bez udziału Was – WOLONTARIUSZY – nie będzie to możliwe. To jest nasza wspólna inicjatywa! Jeżeli chcesz, aby „Biletomat” stanął na czuwaniu/festynie/akcji w Twojej Parafii, prosimy o kontakt z koordynatorami: 
- Magdalena Bednarek (tel. 609-766-069);
- ks. Paweł Ryś (tel. 506-064-492). 
lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gadżety z motywem ŚDM i Synaj są także dostępne w Centrum Wolontariatu ŚDM Diecezji Tarnowskiej (Pl. Katedralny 1/2, 33-100 Tarnów, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (14) 621-32-18).


Gdzie będziemy?

22-25 lipca – Strefa Młodych Serc, Okulice
27 lipca - 2 sierpnia – Miasteczko Modlitewne, Zabawa
17-25 sierpnia – XXXIII Piesza Pielgrzymka Tarnowska, Tarnów-Jasna Góra
26 września – III Ogólnodiecezjalne Spotkanie Młodych - Synaj, Krynica
5 grudnia – IV Ogólnodiecezjalne Spotkanie Młodych - Synaj, Mielec

 

Gdzie byliśmy?

1. Bochnia
Dnia 20 czerwca młodzież diecezji tarnowskiej spotkała się w Bochni na kolejnym „Synaju”. W programie był przemarsz ulicami miasta wraz z Krzyżem i Ikoną ŚDM, koncert ewangelizacyjny, świadectwa i Festiwal Kultur. Głównym punktem była Msza św. w bazylice św. Mikołaja. Poprzedziło ją oratorium w wykonaniu młodych z duszpasterstwa akademickiego z Krakowa i z Bochni. Eucharystię celebrował biskup Andrzej Jeż wraz z księżmi - duszpasterzami młodych z całej diecezji. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot, w tym także wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, otrzymali świece oazowe i zostali posłani przez ks. Biskupa 
Podczas zabawy na plantach wolontariusze rozprowadzali gadżety w ramach realizowanego przez Caritas projektu Bilet dla Brata. O inicjatywie opowiedzieliśmy młodym tam zgromadzonym, z zachętą do nabywania gadżetów i pomagania drugiemu człowiekowi.

2. Tuchów 
Upalna niedziela, mnóstwo gości i pielgrzymów na Wielkim Odpuście Tuchowskim, a wśród nich wolontariusze SKC z Bdb. Nasze stoisko odwiedziły rodziny oraz wielu młodych ludzi zainteresowanych Światowymi Dniami Młodzieży i możliwością aktywnego zaangażowania się w nie.

3. Stary Sącz
Nasi wolontariusze w Starym Sączu: 
http://tarnow.gosc.pl/doc/2576741.Nie-kradnij-jedzenia-ubogiemu

 

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie. Jesteście wielcy!

Magdalena Bednarek

 

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 191 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama