2015

08 05 09 25 05Ponad 16 ton darów przywiezionych transportem wojskowym z Polski jest dystrybuowanych wśród poszkodowanych wskutek trzęsienia ziemi w Nepalu. Jedną trzecią darów stanowiła pomoc materialna od Caritas Polska. W czwartek 7 maja do sierocińca w miejscowości Sankhu Kathmandu trafiły 10-osobowe namioty oraz koce. 104 dzieci przebywa tam na dworze w obawie przed zawaleniem budynku.
„Jest to dla nas duża pomoc i naprawdę jesteśmy wdzięczni Caritas Polska. Te dzieci są zaniedbane, dodatkowo mają traumę po trzęsieniu ziemi, gdyż nasze domy również zostały uszkodzone. Naprawdę dziękujemy Caritas Polska” – mówi Indira Ranamagar, pracownica socjalna prowadząca ośrodek.


Pomoc w postaci koców i 55 namiotów dotarła również do trudnodostępnych wsi z okolic sierocińca. Namioty od Caritas Polska trafiły też do najbardziej dotkniętego tragedią dystryktu Sindhupalchok oraz do zniszczonych wiosek w regionie Shyabrubesi Rauwa. Dziś pomoc dotrze do zrównanej z ziemią miejscowości Bunghamati. W kolejnych dniach dary od Caritas będą rozdawane w kolejnych miejscowościach dotkniętych klęską trzęsienia ziemi w Nepalu.
Obecnie Caritas Nepal wraz z przedstawicielami Caritas z innych krajów pracuje w 7 miejscach w Nepalu: 3 z nich znajdują się w stolicy kraju oraz 4 poza nią (Kavre, Sindu, Nuwakot, Gorhka). Na dziś Caritas pomaga blisko 25000 rodzin, które liczą średnio po pięć osób. Środków finansowych na pomoc wystarczy jeszcze na dwa miesiące, w międzyczasie swoją pomoc organizuje międzynarodowa wspólnota Caritas.
„Jesteśmy bardzo wdzięczni polskiemu Kościołowi i Caritas Polska za szybką odpowiedź na nasze potrzeby i za to, że udało się przywieźć najpotrzebniejsze rzeczy. Inne Caritas, które natychmiast odpowiedziały z pomocą nie były w stanie przywieść tak wielu darów. Jesteśmy naprawdę wdzięczni, że wykorzystując wojskowy transport przyjechaliście z pomocą” – powiedział o. Pius Perumana SJ, dyrektor Caritas Nepal.
Docelowo Caritas chce się zaangażować w odbudowę szkół w dystrykcie Sindhupalchowk, najbardziej dotkniętym przez trzęsienie ziemi. Przedstawiciele Caritas Polska koordynowali w Kathmandu rozładunek całego transportu pomocy, który przyleciał z Polski. Na transport składała się pomoc organizacji pozarządowych, Wojska oraz Agencji Rezerw Materiałowych.
„Kiedy rozdawaliśmy nasze koce i namioty miałam poczucie głębokiej radości, że pomoc trafiła do tych, do których rzeczywiście miała trafić. Kiedy zobaczyłam tych ludzi, którzy zanieśli pomoc do swoich wiosek w góry, poczułam się szczęśliwa” – powiedziała Marta Titaniec z Caritas Polska, koordynatorka dystrybucji polskiego transportu z pomocą humanitarną w Nepalu.

Trzęsienie ziemi, które dotknęło Nepal w sobotę 25 kwietnia było największym od 81 lat. Zginęło w nim ponad 7200 osób. Dziewięć dni po katastrofie władze Nepalu ogłosiły zakończenie akcji ratowniczej.

Caritas Polska przekazała do tej pory 30000 euro i prowadzi jednocześnie zbiórkę na rzecz poszkodowanych. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w najbliższą niedzielę, 10 maja w kościołach w całej Polsce odbędzie się zbiórka środków na pomoc poszkodowanym.
Akcję pomocy dla poszkodowanych mieszkańców Nepalu można wspomóc wpłacając środki na konto Caritas Polska (PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384) z dopiskiem NEPAL. Można również wysłać SMS o treści POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Paweł Kęska

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 87 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama