2015

22 04 08 32 48Ponad 2500 osób z 20 Caritas diecezjalnych i Caritas Polska w sobotę 18 kwietnia spotkało się w wyjątkowym miejscu, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Konferencję na temat efektywnej pomocy drugiemu człowiekowi wygłosił jezuita, ojciec Grzegorz Kramer SJ. „Jeśli chcesz pomagać – stajesz się liderem w wierze i w życiu dla innych ludzi. Lider to jest ktoś, kto czymś żyje… kto żyje miłością!” powiedział między innymi jezuita.
Następnie zgromadzeni wysłuchali dwóch świadectw wolontariuszy Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Pani Barbara Panuś, wolontariuszka z parafii św. Klemensa w Wieliczce mówiła o posłudze udzielanej samotnym osobom starszym, polegającej na aktywizacji i prowadzonych rozmowach. Drugie świadectwo, pana Jana Płoszczycy, opiekuna SKC w Spytkowicach, dotyczyło zakładania i prowadzenia Szkolnych Kół Caritas.

Mszę Świętą w Bazylice Miłosierdzia Bożego, pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, sprawowali: biskup Jan Zając, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski wraz z dyrektorami Caritas diecezjalnych i Caritas Polska. Kardynał Stanisław Dziwisz w homilii powiedział do zgromadzonych między innymi: „Caritas chrześcijańska jest przede wszystkim odpowiedzią na to, co w konkretnej sytuacji stanowi bezpośrednią konieczność. Głodni muszą być nasyceni, nadzy odziani, chorzy leczeni z nadzieją na uzdrowienie, więźniowie odwiedzani. Organizacje charytatywne Kościoła począwszy od Caritas diecezjalnych, narodowych i międzynarodowych, muszą zrobić wszystko co możliwe, aby były do dyspozycji”.

Druga część spotkania miała miejsce przy Centrum Jana Pawła II. Pielgrzymi ze śpiewem na ustach przeszli pod Krzyż Papieski przez bramę „Nie lękajcie się”. Tam oczekiwał na nich animator-wodzirej, który witał poszczególne diecezje zapraszając do wspólnych zdjęć. Następnie wszyscy przeszli korowodem na plac przy Centrum. Każda z diecezji otrzymała od Caritas Polska flagę, którą jej przedstawiciele nieśli podczas przemarszu. Pomimo niesprzyjającej, zmiennej pogody, pielgrzymi ochoczo tańczyli i śpiewali przy dźwiękach lednickich piosenek takich jak: „Nie lękajcie się” czy „Tak, tak Panie”. Dopełnieniem części artystycznej był występ zespołu El Saffron, który wprowadził pielgrzymów w klimatyczny świat muzyki sefardyjskiej. Pielgrzymkę zakończyła wspólna modlitwa – Koronka do Miłosierdzia Bożego i odmówiona przy relikwiach Litania do św. Jana Pawła II.

Caritas Diecezji Tarnowskiej reprezentowali pracownicy wszystkich Placówek: z Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Grybowa i Jadownik Mokrych na czele z Zarządem.

Paweł Kęska

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 198 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama