2015

12 02 08 59 28„Nieustanne polityczne manipulowanie przy służbie zdrowia boli, a przecież potrzeba tu najbardziej stabilizacji, która daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko chorym" - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Światowym Dniu Chorego. Na miejsce diecezjalnych obchodów wybrano Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych.
„Jakimś ironicznym, a czasem okrutnym przeciwieństwem pośpiechu w niesieniu pomocy chorym są wielomiesięczne kolejki do specjalistów, na specjalistyczne badania; nawet odległe latami terminy operacji. Jakże boli to zwlekanie, trwonienie czasu lekarzy na rozdętą biurokrację, gdy sami chorzy mają mało czasu" - powiedział biskup.

Bp Jeż podkreślił, że pracownicy służby zdrowia mają szczególną okazję, aby poprzez świadczoną z życzliwością fachową pomoc medyczną, docierać także do wnętrza pacjenta, do jego serca i myśli. „Opieka medyczna i duchowe wsparcie płynące z codziennej życzliwości, rozmowy, a przede wszystkim z traktowania pacjenta jak kogoś bliskiego, są najskuteczniejszą drogą przynoszenia ulgi w cierpieniu. Mimo wielości przypadków medycznych, przyjmowanych pacjentów, każdy z nich jest inny; w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa, szukającego drogi do ludzkiego serca" - dodał.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej dziękował wszystkim, którzy niosą pomoc chorym. „Bóg zapłać wszystkim, którzy nie ograniczają niesionej pomocy tylko do ofiarowania ulgi ciału, lecz także starają się nieść chorym otuchę, ciepło życzliwej obecności i światło wiary, a w ten sposób niosą im Jezusa. Dziękuję wolontariuszom Caritas i pracownikom tutejszego Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży. Bóg zapłać lekarzom, pielęgniarkom i kapelanom szpitali, domów opieki i hospicjów. Dziękuję tym wszystkim, którzy umieją z cierpliwością wsłuchać się w głos chorych, cierpiących i samotnych" -powiedział.

Zwracając się do chorych, biskup podkreślił, że w ciężkim doświadczeniu, w bólu czy chorobie, człowiek nigdy nie jest osamotniony, bowiem sam Chrystus solidaryzuje się z wszystkimi, którzy cierpią.
„Jezus Chrystus, który jak nikt inny doświadczył cierpienia, biorąc na swoje ramiona cały ciężar ludzkiego bólu, rozumie Was i solidaryzuje się z Wami. W zjednoczeniu z Nim łatwiej dźwigać krzyż choroby, bycia zdanym na pomoc innych, a nieraz tęsknoty za domem i bliskimi. Ofiarujcie Mu swój ból i cierpienie. Życzę Wam, by Zbawiciel przyjął wasz dar i nagrodził go wewnętrznym pokojem i siłą ducha. Z Jego krzyża płynie nadzieja nadająca sens każdemu ludzkiemu cierpieniu" - powiedział biskup.

Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej działa już od 14 lat i pomaga niepełnosprawnym organizując m.in. turnusy rehabilitacyjne i prowadząc szkoły specjalne. Każdego dnia z różnych form pomocy Ośrodka korzysta ok. 200 osób.
Podczas diecezjalnych obchodów Dnia Chorego, biskup tarnowski Andrzej Jeż spotkał się z podopiecznymi i pracownikami Ośrodka oraz z rodzicami dzieci i młodzieży. Podczas uroczystości został także udzielony sakrament namaszczenia chorych.

Ewa Biedroń

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 540 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama