2015

09 02 09 11 3111 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzić XXIII Światowy Dzień Chorego. Diecezjalne obchody odbędą się w Jadownikach Mokrych, gdzie znajduje się Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej.
Działa on już od 14 lat i pomaga niepełnosprawnym m.in. organizując turnusy rehabilitacyjne i prowadząc szkoły specjalne. „Gdy powstawał ten ośrodek do Domu Pomocy Społecznej trafiły dzieci. Dziś to już młodzież, która uczy się i rozwija, dzięki wielu zajęciom prowadzonym przez fachowców. Mamy nadzieję, że niektórzy z nich będą na tyle samodzielni, by funkcjonować w społeczeństwie” - mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

11 lutego, biskup tarnowski Andrzej Jeż spotka się z podopiecznymi i pracownikami Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz z rodzicami dzieci i młodzieży. Głównym wydarzeniem będzie Msza św., sprawowana o godzinie 18.30 w kaplicy Ośrodka, której przewodniczył będzie i Słowo Boże wygłosi Biskup Tarnowski A. Jeż. Będzie ona transmitowana przez Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
„Światowy Dzień Chorego ukazuje nam godność każdego chorego, indywidualnie. Chorzy najbardziej potrzebują drugiego człowieka, jego obecności, rozmowy. Często wystarczy, że ktoś weźmie za rękę. Najważniejsze, by chory miał świadomość, że nie zostaje sam” - dodaje ks. Podstołowicz.
Ośrodek w Jadownikach Mokrych od lat rozwija się i poszerza zakres swojej działalności. Pierwszą placówką był Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie. Równocześnie Ośrodek zaczął organizować turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i dorosłych. W kolejnych latach powstawały dalsze jednostki: Zakład Rehabilitacji Leczniczej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna, Niepubliczne Gimnazjum Specjalne, Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Wsparcia Dziennego i Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Przy Ośrodku powstał też Ogród Hortiterapii. W placówce jest basen rehabilitacyjny i grota solna, a ostatnio przy obiekcie wybudowano nowy, ogólnodostępny plac zabaw.

Z okazji Dnia Chorego, Caritas Polska przygotowała pamiątkowe obrazki z wizerunkiem św. Jana Pawła II. To właśnie polski papież był pomysłodawcą obchodzenia takiego dnia. Obrazki mają dostać chorzy w szpitalach, Domach Opieki Społecznej, placówkach opiekuńczych i podczas nabożeństw w parafiach. Na obrazku jest fragment papieskiego orędzia na Dzień Chorego i modlitwa o siłę w znoszeniu cierpienia i o powrót do zdrowia.
Ponadto z okazji Dnia Chorego uczniowie ze Szkolnych Kół Caritas odwiedzą oddziały dziecięce w kilku szpitalach na terenie diecezji. Takie akcje zapowiedzieli m.in. wolontariusze i ich opiekunowie z Tarnowa i Dębicy. Piosenką i upominkami mają umilić czas najmłodszym pacjentom i życzyć im szybkiego powrotu do zdrowia.
Nabożeństwa w Dniu Chorego sprawowane będą w parafiach naszej diecezji oraz placówkach otaczających opieką chorych, starszych, niepełnosprawnych. Wszystkich, którzy ze względu na stan zdrowia pozostaną w domach zapraszamy do radioodbiorników na godz. 18.30 dnia 11 lutego – RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Ewa Biedroń

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 538 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama