2014

Niezależnie od pory roku, czy warunków atmosferycznych Dom dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej w Tarnowie zapewnia kompleksową wielowymiarowa pomoc dla osób bezdomnych znajdujących się na terenie Miasta Tarnów, ale również dla osób z sąsiednich gmin i powiatów. Działające w strukturze Domu: Noclegownia, Łaźnia , Stołówka jak również sam Dom pozwala na konkretną pomoc dla każdej zgłaszającej się osoby praktycznie 24 godziny na dobę.

Dom w swej działalności nie ogranicza się jedynie do zakresu działań, do których zobowiązał się w ramach realizowanej umowy zawartej z Urzędem Miasta. Swoimi działaniami wykracza znacznie poza przyjęte zobowiązania. Między innymi umożliwiając całoroczne zabezpieczenie miejsc noclegowych w ramach Noclegowni, która po zamknięciu na okres letni noclegowni przy ul. Bandarowskiego w Tarnowie zabezpiecza w pełnym wymiarze bezpieczeństwo oraz dach nad głową dla osób zgłaszających się w celu uzyskania tego typu pomocy. Osoby bezdomne nie tylko nie musza spędzać czasu pod przysłowiową chmurką, ale mogą skorzystać z całodziennej pomocy zależnie od indywidualnych potrzeb.

Dość wspomnieć, że w skali roku ok. 200 osób korzysta z zabiegów odwszawiania, co w przypadku wielu instytucji jest warunkiem dyskwalifikującym do uzyskania pomocy. W gotowości wsparcia na terenie Domu są również psycholog oraz pracownik socjalny MOPS Tarnów podejmujący prace praktycznie z każdą osoba zgłaszająca się do Domu. Zabezpieczenie tak szerokiego wachlarza pomocy, oraz pełnego zapotrzebowania na miejsca umożliwia nowy Dom, który dysponuje aktualnie 100 miejscami noclegowymi, choć wspomnieć należy, że w poprzednim obiekcie pomimo 50 miejsc noclegowych przebywało do 98 osób i praktycznie nikt nie został pozbawiony możliwości skorzystania z pomocy. Niewątpliwie wielkim problemem wszystkich instytucji działających w obszarze bezdomności jest alkohol wszechobecny w codziennym życiu tych osób. Jednak i te osoby nie pozostają bez zabezpieczenia. W sytuacji zagrożenia przewożone są przez Straż Miejską do Punktu Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi. Następnym etapem wsparcia tej grupy jest pomoc psychologiczna lub skierowanie na leczenie do specjalistycznych ośrodków ( w tym bardzo często działającego w Tarnowie). Tak zorganizowana i zsynchronizowana pomoc pozwala na pełne zabezpieczenie dla osób przebywających na terenie miasta Tarnów w tym osób starszych, niepełnosprawnych, osób z problemami psychicznymi jak również zaniedbanych i odrzuconych.

Około 30% z pośród zgłaszających się po pomoc stanowią osoby z poza samego miasta Tarnów, co dla gmin, które nie dysponują na własnym terenie podobnymi ośrodkami jest również rozwiązaniem umożliwiającym realizowanie zapisów ustawy o pomocy społecznej gdzie pomoc osobom bezdomnym ma charakter obowiązkowy. Problem ten spotęgowały decyzja dotyczące sprawców przemocy w stosunku, do których można wskazać noclegownie i schroniska jako miejsce tymczasowego pobytu po przeprowadzeniu eksmisji.

Jerzy Maślanka

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 44 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama