2014

17-02 15-42-34Nikt nie powinien cierpieć z powodu braku miłości, osamotnienia czy też braku zainteresowania - apelował biskup tarnowski Andrzej Jeż w XXII Światowym Dniu Chorego. 11 lutego, diecezjalne obchody odbyły się w Hospicjum i DSP im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej. Placówkę od 15 lat prowadzi Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Biskup podkreśli w homilii, że miłość i nadzieja stanowią pierwsze, podstawowe i niezastąpione lekarstwo dla chorego. Wskazywał też, że pomimo dynamicznego rozwoju nauk medycznych oraz wielości oferowanych lekarstw to właśnie poczucie sensu życia oraz świadomość bycia kochanym i potrzebnym dla innych jest największą siłą napędową każdego procesu pełnego uzdrawiania człowieka.


Biskup tarnowski zachęcał, by każdy z nas był lekarzem dla drugiego człowieka przez uśmiech, dobre słowa i danie nadziei.
Mówiąc o obrazie Ecce Homo - Oto Człowiek, namalowanym przez św. Brata Alberta, biskup Jeż zaznaczył, że oszpecone Oblicze Chrystusa tak bardzo kontrastuje dziś z pięknymi i atrakcyjnymi twarzami modelek i modeli, których zdjęcia zdobią pierwsze strony kolorowych czasopism. Ludzie chętnie po nie sięgają, ale nie po to, żeby zobaczyć siebie, lecz raczej aby o sobie na chwilę zapomnieć; aby wyzwolić się z własnego życia i przez moment żyć życiem innych. Tymczasem cierpiące Oblicze naszego Pana pozwala zobaczyć nam siebie i nasze życie w blasku Jego prawdy. Inspiruje nas także do tego, byśmy z podobnym realizmem starali się nieść pomoc naszym siostrom i braciom dotkniętym krzyżem choroby i cierpienia - dodał kaznodzieja.
Pasterz Kościoła tarnowskiego podziękował wszystkim, którzy pomagają chorym. Podkreślił, że ta posługa to jedna z najpiękniejszych form realizacji przykazania miłości bliźniego.
Miarę człowieczeństwa – miarę kultury i cywilizacji – określa się w odniesieniu do cierpienia i cierpiącego - przypomniał biskup w homilii.
Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Podopiecznym Hospicjum i DSP Caritas Diecezji Tarnowskiej w Dąbrowie Tarnowskiej został też udzielony sakrament chorych. Ponadto biskup tarnowski Andrzej Jeż spotkał się z chorymi i pracownikami placówki Caritas.
W tym samym dniu – tradycyjnie już – młodzież ze Szkolnych Kół Caritas odwiedziła w Tarnowie i Dębicy chore dzieci przebywające na dziecięcych oddziałach szpitalnych. Oprócz wspólnego śpiewania i radosnych – mimo choroby – rozmów z dziećmi i ich rodzicami, najmłodsi pacjenci zostali obdarowani zabawkami i słodyczami.

Ewa Biedroń, ks. RP

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 539 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama