2013

Metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk uroczyście obchodził 75. urodziny w rodzinnych Jadownikach Mokrych oraz dokonał poświęcenia Ogrodu Hortiterapii – najnowszej inwestycji Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Eucharystię koncelebrował biskup tarnowski Andrzej Jeż oraz ok. 30 kapłanów. W uroczystościach uczestniczyli również samorządowcy, mieszkańcy wioski oraz pracownicy i pacjenci Ośrodka.

Abp J. Kowalczyk dziękował Bogu za wszelkie łaski, jakimi został obdarzony w ciągu całego życia. - Czynię to właśnie tu – w miejscu, gdzie przyszedłem na świat, gdzie spędziłem dzieciństwo, gdzie uczęszczałem do szkoły podstawowej i przyjmowałem sakramenty święte, gdzie na pobliskim cmentarzu spoczywają moi rodzice i tylu bliskich mi ludzi, z którymi dzieliłem dolę i niedolę codziennego zmagania się o chleb powszedni, gdzie odprawiłem Mszę świętą prymicyjną jako kapłan i pierwszą jako biskup, gdzie dziękowałem Bogu za 25. i 50. lat mojego kapłaństwa" – mówił jubilat.

Metropolita gnieźnieński podkreślił także, że dostrzegając problemy społeczne mieszkańców rodzinnych stron postanowił przy współpracy i życzliwości ludzi o otwartym i hojnym sercu, podjąć inicjatywę utworzenia Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych.

Prace trwały od października 1997 roku do jesieni 2000 roku. Abp Józef Kowalczyk poświęcił i otworzył ośrodek 12 czerwca 2001 roku.

Rocznie placówka pomaga kilku tysiącom osób. Opiekę nad niepełnosprawnymi sprawuje ponad sto osób. Dziękując za ofiarną pracę, abp Józef Kowalczyk wręczył dyplomy i medale prymasowskie. Po Mszy św. został poświęcony Ogród Hortiterapii powstały przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Opiekuńczym. To teren 65 arów podzielony na strefy m.in. wzroku, dotyku czy węchu. Kontakt z roślinami wspomaga rehabilitację - w ogrodzie posadzono kwiaty, drzewa i krzewy. Są alejki spacerowe i fontanna. Wszystko to dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie on także dostępny dla mieszkańców Jadownik Mokrych i wszystkich gości.ó

ks. Ryszard Podstołowicz

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama