2013

12 02 09 12 27O tym, że cierpienie zawsze woła o miłość i bliskość drugiej osoby mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego. Odbyły się one 11 lutego w Domu Emerytów – Placówce Pielęgnacyjno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Tarnowskiej przy ul. Starodąbrowskiej w Tarnowie. Po Mszy św. biskup poświęcił odnowiony budynek.

W uroczystościach uczestniczyli podopieczni placówki, ich rodziny, personel, dyrekcja Caritas Polska i Caritas Diecezji Tarnowskiej, kapłani oraz ofiarodawcy, którzy pomogli w remoncie placówki.

W homilii bp Andrzej Jeż wskazywał, że medycyna zawsze powinna służyć życiu, również wtedy, kiedy uświadamia sobie, że nie może zwalczyć poważnej patologii. „Pracować z pasją, by pomóc pacjentowi w każdej sytuacji, znaczy mieć świadomość niezbywalnej godności każdego człowieka, również w ekstremalnych warunkach końcowego stadium życia. W posłudze na rzecz tego, kto cierpi, chrześcijanin widzi podstawowy wymiar własnego powołania: bowiem, gdy wypełnia to zadanie, wie, że troszczy się o samego Chrystusa” – dodał biskup.

Mówiąc w homilii o tym, że przyjęcie krzyża choroby i cierpienia to długi i trudny proces, biskup tarnowski wskazywał, że w takich momentach nieoceniona jest obecność oraz krzepiące słowo drugiego człowieka. „W szpitalach, zakładach leczniczych, domach opieki i wszędzie tam, gdzie przebywają chorzy, istnieje potrzeba obecności misjonarzy Bożej nadziei. Taką rolę winni pełnić przede wszystkim opiekunowie chorych i personel medyczny, którzy najwięcej czasu spędzają z chorymi” – dodał kaznodzieja.

W homilii biskup tarnowski podkreślił, że pracownicy służby zdrowia mają szczególną okazję, aby poprzez świadczoną z życzliwością fachową pomoc medyczną, docierać także do wnętrza pacjenta, do jego serca i myśli. „Opieka medyczna i duchowe wsparcie płynące z codziennej życzliwości, rozmowy, a przede wszystkim z traktowania pacjenta jak kogoś bliskiego, są najskuteczniejszą drogą przynoszenia ulgi w cierpieniu. Do cierpienia nie można się bowiem przyzwyczaić; zobojętnieć na jego dramat. Gdyż za każdym cierpieniem i chorobą kryje się konkretny człowiek” – mówił bp Andrzej.

Ordynariusz diecezji podkreślił, że mimo wielości przypadków medycznych, przyjmowanych pacjentów, każdy z nich jest inny i w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa. Podziękował tutaj osobom pracującym w szpitalach, przychodniach, ośrodkach zdrowia, hospicjach i domach opieki. Podkreślił, że nie zawsze mogą dać chorym zdrowie, ale zawsze mogą dać im miłość.

Zwracając się do chorych, biskup mówił, że w zjednoczeniu z Chrystusem łatwiej dźwigać krzyż choroby, bycia zdanym na pomoc innych, tęsknoty za domem i bliskimi. „Ofiarujcie Chrystusowi swój ból i cierpienie. Życzę wam, by Zbawiciel przyjął wasz dar i nagrodził go wewnętrznym pokojem i radością. Z Jego krzyża płynie nadzieja nadająca sens każdemu ludzkiemu cierpieniu” – dodał.

Bp Andrzej Jeż, który poświęcił odnowioną placówkę, w homilii powiedział, że jest ona „konkretną formą diakonii miłości naszej wspólnoty diecezjalnej, jest miejscem okazywania samarytańskiej postawy wobec potrzebujących opieki; jest wreszcie miejscem, gdzie wiara wyraża się przez czyny miłości”.

Generalny remont objął trzy kondygnacje budynku, a zmiany widać tuż po wejściu do placówki. „Remont był możliwy dzięki pomocy Caritas i ludzi dobrej woli. Nie mieliśmy dotacji państwowych ani samorządowych. Wyremontowane zostały m.in. sale chorych, gabinety lekarskie i rehabilitacyjne, kaplica, łazienki, korytarze. Na najniższej kondygnacji są magazyny, pralnia, kuchnia, depozyt rzeczy naszych pacjentów” – wylicza ks. Andrzej Wolanin, dyrektor Domu Emerytów – Placówki Pielęgnacyjno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Tarnowskiej.

W placówce przebywa 58 osób, nie tylko z diecezji tarnowskiej, ale również ze Śląska, Wadowic i Krakowa. Kilkanaście osób czeka w kolejce, by dostać się do ośrodka. Placówka będzie się starać o podpisanie kontraktu z NFZ, co pomoże w jej działalności.

Starsi cenią sobie dobrą opiekę i miłą atmosferę. W salach słychać muzykę w ramach muzykoterapii, chorych odwiedzają rodziny i wolontariusze. Codziennie jest Msza św. oraz różaniec i koronka do Miłosierdzia Bożego.

Dom znajduje się w centrum Tarnowa, blisko kościoła Matki Bożej Fatimskiej i Szpitala im. Edwarda Szczeklika, a otacza go duży ogród. Obiekt po raz pierwszy poświęcono w 1908 roku. Wtedy zaczął funkcjonować pod nazwą Dom dla Nieuleczalnie Chorych. Był on wielokrotnie remontowany i rozbudowywany. Powodem były zniszczenia wojenne i wciąż zwiększająca się liczba pensjonariuszy, konieczność podnoszenia standardów, zmieniające się przepisy.

W 2010 roku, diecezja tarnowska przekazała budynek na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej. Dwa lata trwały prace remontowe, ale dom nadal wymaga jeszcze wielu nakładów pracy. Najpilniejsze to m.in. ocieplenie obiektu i nowa elewacja zewnętrzna.

Ewa Biedroń

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama