2013

14 02 09 54 14„Idź i czyń podobnie” – słowa Chrystusa z Przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie były hasłem 21 Światowego Dnia Chorego, obchodzonego na całym świecie w dniu 11 lutego, w uroczystość Matki Bożej z Lourdes. W placówkach prowadzonych przez Caritas Diecezji Tarnowskiej ten dzień był również wyjątkowy: wspólna modlitwa, uroczyste celebracje Mszy św., udzielany sakrament namaszczenia chorych…

I tak uroczystej Mszy Świętej w intencji chorych, pracujących oraz wolontariuszy Hospicjum i DPS w Dąbrowie Tarnowskiej przewodniczył ks. bp Władysław Bobowski, a koncelebrowali: ks. Marian Subocz – Dyrektor Caritas Polska, ks. Ryszard Podstołowicz – Dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej, ks. Stanisław Cyran – proboszcz parafii NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz kapelan naszego Hospicjum i DPS Św. Br. Alberta – ks. Józef Poremba. W tym szczególnym dniu polecaliśmy Dobremu Bogu za przyczyną Tej, która mężnie trwała na Golgocie pod Krzyżem cierpiącego Syna, ludzi doświadczanych cierpieniem oraz ludzi czynnej miłości, którzy starają się w tym cierpieniu być Cyrenejczykami. Ufamy, że tę modlitwę przyjmie Pan i przemieni w błogosławione owoce łask koniecznych chorym, aby nigdy nie marnowali cierpienia, i pracującym, aby nieustannie wzrastali w wierze i potrafili wyrażać tę wiarę w posłudze miłości wobec chorych, a utrudzenie samarytańską posługą dla dobra człowieka, nigdy nie przerastało ich ludzkich sił.
Urszula Mróz

Obchody 21 Światowego Dnia Chorego w Domu Emerytów Placówce Pielęgnacyjno-Opiekuńczej w Tarnowie były niezwykle bogate w przeżycia dla mieszkańców i pracowników placówki. Bogactwo przeżyć wynikało z bogactwa wydarzeń, jakie miały miejsce w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
Nasza placówka pielęgnacyjno-opiekuńcza zaprosiła do świętowania tego dnia ordynariusza diecezji tarnowskiej, ks. bpa Andrzeja Jeża. Obchody te miały charakter ogólnodiecezjalny i były transmitowane przez diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
Z wielką radością przyjęliśmy Biskupa Diecezjalnego, którego odwiedziny, serdeczne spotkania i rozmowy wywoływały u chorych w salach na przemian: wzruszenie, które odbierało mowę i radość, która chciała wszystko powiedzieć swemu Pasterzowi.
W atmosferze tych niezwykłych spotkań doczekaliśmy momentu centralnego. O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez Biskupa Andrzeja wraz z zaproszonymi kapłanami, wśród których byli m.in. Dyrektor Caritas Polska – ks. prałat Marian Subocz, księża Dyrektorzy Caritas Diecezjalnej i placówek Caritas z Grybowa i Jadownik Mokrych. Chorzy bardzo głęboko przeżyli Mszę św. ofiarowaną w ich intencji i podkreślają, jakie wzmocnienie dla nich stanowi wspólna modlitwa i słowa homilii wygłoszonej przez ks. Biskupa. Dużym przeżyciem dla wszystkich była też świadomość wielkiej wspólnoty, jaką - dzięki radiu - stworzyli wraz ze słuchającymi transmisji chorymi i pracownikami służby zdrowia z całej diecezji.
Nie mogło braknąć w tym dniu także odwiedzin rodzin i oczywiście tradycyjnie sprawowanego w dniu 11 lutego, a niezwykle ważnego dla osób chorych, sakramentu namaszczenia chorych. Wszystkich pensjonariuszy sakrament ten jeszcze mocniej złączył z cierpiącym Chrystusem.
Ks. Andrzej Wolanin

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 574 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama