2011

16-02 12-12-11Przeżywająca jubileusz 225-lecia istnienia Diecezja Tarnowska włączyła Światowy Dzień Chorego w program najważniejszych jubileuszowych przeżyć. Stąd też udział w nich abpa Zygmunta Zimowskiego – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Główne uroczystości odbyły się w tarnowskiej katedrze, ale wszyscy chorzy mogli w niej uczestniczyć poprzez transmisję diecezjalnego Radia RDN Małopolska.

W Eucharystii uczestniczyli chorzy i starsi razem ze swoimi opiekunami i duszpasterzami. W homilii abp Zygmunt Zimowski powiedział, że trzeba odnowić nasze zobowiązania wobec cierpiących, aby nikt nie został sam w potrzebie, ale by żył, także w chorobie, zgodnie z ludzką godnością. Ks. arcybiskup przypomniał, że ustanowienie tego Dnia zawdzięczamy Janowi Pawłowi II i zachęcał, aby był on duchowym przygotowaniem na uroczystość beatyfikacyjną papieża, „naszego rodaka, jak go często określamy – papieża cierpienia wśród cierpiących”.

Abp Zimowski podziękował także służbie zdrowia, która z poświeceniem pomaga cierpiącym i przypomniał wezwanie papieża, aby „w twarzach osób chorych zawsze dostrzegać Chrystusa”. Podkreślił też, że w pracownikach służby zdrowia „powinna wciąż wzrastać świadomość, że wszelkie działania terapeutyczne powinny wypływać z zaangażowania głęboko ludzkiego i chrześcijańskiego, podejmowane i realizowane nie tylko jako czynności czysto techniczne, ale pełne poświęcenia i miłości dla innych”. W godzinach popołudniowych we wszystkich placówkach opiekujących się chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi oraz w kościołach i kaplicach diecezji odbyły się specjalne nabożeństwa. Ale już dzień wcześniej - 10 lutego - kontynuując kilkuletnią tradycję, Caritas Diecezji Tarnowskiej wraz z hipermarketami Carrefour z Tarnowa i Dębicy przeżywał Światowy Dzień Chorego odwiedzając w szpitalach chore dzieci i ich rodziców. W tym roku ponad 130 dzieci otrzymało prezenty. Małych pacjentów odwiedziła nie tylko dyrekcja Caritas Diecezji Tarnowskiej i przedstawiciele ofiarodawców z Carrefour-a, ale także – po raz pierwszy – wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowie. Dzieci dostały maskotki, książki, zeszyty, kredki i słodycze. Pacjenci, którzy leżą na chirurgii, mają zapalenie płuc, powikłania po grypie, problemy żołądkowe i inne schorzenia – bardzo cieszyli się z prezentów. Wzruszeni byli także rodzice, którzy przebywają z dziećmi w dzień i w nocy.

Maskotki przekazali nowożeńcy, którzy prosili gości weselnych, aby zamiast kwiatów przynosili maskotki. W taki sposób udało się uzbierać ok. 60 pluszaków. Mali pacjenci dostali również słodycze i owoce od firmy Carrefour. Akcja została zorganizowana po raz czwarty.

ks. Ryszard Podstołowicz

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 550 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama