2011

31-03 13-50-17Najbardziej potrzebujący otrzymali od Caritas Diecezji Tarnowskiej pomoc wartą prawie 30 mln zł. Suma z 2010 roku jest rekordowa. Wolontariusze i pracownicy Caritas wspierali ubogich, chorych, bezdomnych, dzieci i młodzież, a także pomagali powodzianom, którzy stracili niekiedy majątek całego życia.

Ponad 10 mln zł wydano na prowadzenie placówek Caritas, m.in. Hospicjum Św. Br. Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej, Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie czy Zakładu Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Grybowie.
Działalność tych placówek jest wspierana przez NFZ, PEFRON i samorządy. Z tych źródeł w ubiegłym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała kwotę ponad 5 mln 300 tys. zł.

Diecezjanie szczególnie hojnie wspierali zbiórki dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Fundusze i dary przekazywały osoby prywatne, firmy i instytucje oraz Caritas diecezjalne z całej Polski. Wartość pomocy udzielonej powodzianom w 2010 roku przekroczyła 6 mln zł.

Poszkodowani przez wielką wodę otrzymali w formie pomocy doraźnej żywność i środki czystości, a w kolejnych miesiącach Caritas pomogła w odbudowie domów, zakupiła meble i sprzęt AGD. Zorganizowano wypoczynek dla małych powodzian i wyprawki szkolne. 3600 rolników otrzymało ponad tysiąc ton zboża o wartości ponad miliona złotych, a pomoc ta była kontynuowana także w I kwartale 2011 r. I tak już w tym roku wydano na ten cel ponad 400 tys. zł.

Mimo klęski powodzi kontynuowano także program „Gniazdo”. Pomoc trafiła do rodzin wielodzietnych, które starały się o wsparcie przy budowie i remoncie domu. Pomoc otrzymało 70 rodzin na łączną sumę ponad 300 tys. zł.

Próśb od osób potrzebujących jest coraz więcej. Zarząd Caritas w ubiegłym roku przekazał prawie milion złotych na pomoc w zakupie leków i sprzętu medycznego dla chorych. Dofinansowano także operacje, turnusy rehabilitacyjne, dożywianie dzieci i wypoczynek najmłodszych.

3 mln 600 tys. zł to wartość żywności unijnej rozprowadzonej wśród najuboższych mieszkańców diecezji tarnowskiej.

Dodatkowo Parafialne Oddziały Caritas udzieliły potrzebującym pomocy wartej ponad 4 mln 600 tys. zł. (dane z 278 parafii). Pieniądze przeznaczono na wsparcie powodzian, dożywanie dzieci, prowadzenie kuchni, przygotowanie paczek dla ubogich. Pomoc otrzymało ponad 10 tys. rodzin. W szkołach i przy parafiach przygotowano posiłki dla ponad tysiąca dzieci. Na zimowy i letni wypoczynek dzięki wsparciu Parafialnych Oddziałów Caritas wyjechało ponad 3,5 tys. dzieci i młodzieży.

Podsumowując: pomoc udzielona przez diecezjalną Caritas i parafialne oddziały to ok. 30 mln złotych!

Aby nadal pomagać, apelujemy o przekazywanie 1 %. podatku. Pieniądze pomogą w doposażeniu placówek, m.in. Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Domu dla Bezdomnych w Tarnowie, Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Jadownikach Mokrych oraz w gruntownym remoncie Domu Emerytów w Tarnowie. To placówka pielęgnacyjno-opiekuńcza dla osób obłożnie chorych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku. Od prawie roku – decyzją biskupa ordynariusza Wiktora Skworca – jest kolejnym miejscem troski o cierpiących, będącym w strukturach tarnowskiej Caritas.

Część pieniędzy z 1 %. będzie przeznaczona na zakup leków i pokrycie kosztów operacji czy rehabilitacji osób najuboższych, samotnych oraz z rodzin wielodzietnych. Dzięki tym funduszom dzieci z rodzin potrzebujących wyjadą na wypoczynek zimowy i letni.

Caritas Diecezji Tarnowskiej jest organizacją pożytku publicznego. Wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000211791.

ks. Ryszard Podstołowicz

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama