2011

Drodzy Diecezjanie!

Przeżywanie Wielkiego Postu wyraża się przede wszystkim w pełnieniu czynów pokuty i miłosierdzia. Dzisiejsze teksty liturgii słowa pokazują nam przykład samego Jezusa, który zmierzając na Kalwarię, czyni dobrze wszystkim, uzdrawiając i wypędzając złe duchy.

Wielkopostnym czynem pokuty i miłosierdzia, obok postu i modlitwy, jest jałmużna. Jej wartość nie leży w ilości darowanych dóbr, lecz w pokorze serca, które nie licząc na uznanie i poklask, wspomaga dyskretnie biednych i potrzebujących pomocy.

Jałmużna, która – jak mówi Pismo Św. – zakrywa wiele grzechów, może w czasie Wielkiego Postu przybrać formę przekazania 1 % należnego podatku na rzecz dzieł charytatywnych Kościoła. Od wielu już lat dzieła te pełni nasza diecezjalna Caritas, angażując w nie swoich pracowników oraz blisko 6 tysięcy wolontariuszy z Parafialnych Oddziałów Caritas i Szkolnych Kół Caritas.

To dzięki ich posłudze i środkom finansowym pochodzącym z przekazanego 1%, możemy jako diecezjalna rodzina wspierać przez Caritas skomplikowane operacje ratujące życie, organizować co roku wyjazd na wypoczynek wakacyjny dwom tysiącom dzieci z rodzin ubogich, finansować setkom chorych i niepełnosprawnych leki, rehabilitację czy zakup sprzętu medycznego, prowadzić 7 specjalistycznych placówek opiekujących się w skali roku tysiącami chorych.

Ofiarowany Caritas diecezjalnej 1 % podatku, przy dodatkowym wsparciu osób indywidualnych i instytucji, pozwala również na funkcjonowanie programu „Gniazdo”, który pomógł już 146 rodzinom wielodzietnym polepszyć warunki mieszkaniowe, a także na udzielanie pomocy poszkodowanym przez powódź i osuwiska, która wyniosła do tej pory ponad 5,5 mln zł.

Dodać jeszcze trzeba, że 1% należnego podatku przekazany Caritas, dociera do potrzebujących prawie nie uszczuplony o koszty administracyjne. Znaczy to, że Caritas z otrzymanych odpisów podatkowych nie utrzymuje siebie, aparatu administracyjnego i urzędników, a każda złotówka ofiarowana Caritas prawie w całości dociera do potrzebujących. Fakty te są siłą działania i wiarygodności Caritas diecezji tarnowskiej, która cieszy się niezwykłym zaufaniem społecznym, bo działa szybko, skutecznie i ofiarnie.

Bracia i Siostry!

Dzisiaj, dziękując za Waszą niezwykłą ofiarność, zachęcam i proszę o wsparcie naszych dzieł miłosierdzia przekazaniem i w tym roku 1% należnego podatku na Caritas. Uczyńcie z tego gestu dar na jubileusz diecezji tarnowskiej, która po podliczeniu całości akcji Caritas w roku 2010, wydała na pomoc potrzebującym największą w historii działalności kwotę 30 milionów złotych.

Bezpłatny program do wypełnienia wszystkich rodzajów zeznań podatkowych możemy znaleźć na stronach internetowych Caritas, diecezji i naszego radia RDN Małopolska. 

Wszystkim, którzy składając wielkopostną jałmużnę włączają się w wielkie dzieło miłości miłosiernej z serca błogosławię.

† Wiktor Skworc
BISKUP TARNOWSKI

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 104 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama