START

JESTEŚMY NAPEŁNIENI DUCHEM ŚWIĘTYM

„Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła” - Światowy Dzień Chorego w...

W duchowej łączności z całym Kościołem obchodzącym Światowy Dzień Chorego, w całej diecezji – a więc także w placówkach prowadzonych przez naszą diecezjalną Caritas – spotkali się na modlitwie i...

Aby nikt nie pozostał bez pomocy

Szczególnie niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały wzrost ilości osób korzystających z pomocy Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej. Trwające wiele dni silne mrozy sprowadziły realne zagrożenie dla zdrowia, a w...

Szczególna obecność bł. Jana Pawła II w Hospicjum i DPS Caritas DT

W pierwszą sobotę stycznia Placówki Hospicjum i DPS św. Brata Alberta Caritas Diecezji Tarnowskiej w Dąbrowie Tarnowskiej przeżywały uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II. Połączona została ona z pierwszym...

DZIEŃ BABCI w Domu Emerytów Placówce Pielęgnacyjno-Opiekuńczej CDT

W środę 18 stycznia 2012 r. obchodziliśmy w Domu Emerytów Dzień Babci. Na tę okoliczność odwiedziła naszą placówkę młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie wraz ze swoją katechetką, p....

Wizyta duszpasterska w Caritasowym Ośrodku

Kto Was przyjmuje Mnie przyjmuje, a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, kto Mnie posłał (Mt.10,40). Wizyta duszpasterska kapłana w rodzinie, zwana potocznie „kolędą”, to wywodzący się ze średniowiecza zwyczaj nawiedzania przez...

Kontakt

gmapsul. Legionów 30
33-100 Tarnów
tel. 14/6317320, 14/631721
faks 14/6317329
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
biura: ul. Prostopadła 9A, Tarnów

Konto: PKO BP I O/Tarnów 
71 1020 4955 0000 7302 0097 4683

Dyrektor Caritas
tel. 14/6317322
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zastępca Dyrektora
tel. 14/6317321 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

75 lat Caritas Diecezji Tarnowskiej

75 anim

 • Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom


  swieca To najbardziej znane dzieło Caritas prowadzone w całej Polsce. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1994 r. Akcja ma na celu uwrażliwienie na potrzeby dzieci ubogich, głodnych i zaniedbanych, i stwarza okazję, aby pośpieszyć im z pomocą.

  Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, którą otrzymuje się na pamiątkę złożonej ofiary, jest znakiem wrażliwości i solidarności z dziećmi z najuboższych rodzin. Zapalona na wigilijnym stole świadczy o miłość i solidarności z tymi, którym brakuje nie tylko środków materialnych, ale często rodzinnego ciepła i miłości.

  Akcja rozprowadzania świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom prowadzona jest w Adwencie.

   

   

   
 • Wielkanocne Dzieło Caritas 


  zd 131Wielkanocne Dzieło Caritas obejmuje dwa przedsięwzięcia:

  - Jałmużnę wielkopostną
  - Wielkanocne baranki i Wilkanocne Świece

   

  Akcja Jałmużny Wielkopostnej skierowana jest głównie do dzieci szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej. Ma ona przede wszystkim wymiar edukacyjny i formacyjny. Dzieci i młodzież w niej uczestniczące uczą się umiejętności dostrzegania potrzeb innych i dzielenia się tym, co posiadają z bardziej potrzebującymi. Młodzi ludzie, rezygnując w okresie Wielkiego Postu z drobnych przyjemności, odkładają do specjalnych tekturowych skarbonek zaoszczędzone pieniądze.

   

   

   

   
 • Wypoczynek Dzieci i Młodzieży

   

  wakacje carWakacyjna Akcja Caritas skierowana jest do dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych, ubogich, niepełnych i dysfunkcyjnych, których rodziców nie stać na sfinansowanie wyjazdu dzieci na wakacyjny wypoczynek. Każdego roku Caritas Diecezji Tarnowskiej wspiera finansowo wypoczynek zimowy i wakacyjny ponad tysiąca dzieci.

  Informowanie i promowanie tej akcji, jest także okazją do przypomnienia wszystkim o potrzebach dzieci, które podobnie jak ich bardziej zamożni rówieśnicy, chciałyby również przeżyć radość wakacyjnego wyjazdu.

  Caritas nie jest organizatorem wakacyjnych turnusów, ale dofinansowuje projekty wypoczynku, które składane są przez parafie. Co roku Caritas przyjmuje kilkadziesiąt wniosków o dofinansowanie wyjazdu w różne strony Polski. 

   
 • Program "Gniazdo"

  logo gniazdo

  "Gniazdo" to inicjatywa Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca i Caritas Diecezji Tarnowskiej. Jest ona realizowana od początku 2009 roku, jako odpowiedź na hasło roku pracy duszpasterskiej "Otoczmy troską życie".

  "Nie mogę jako pasterz Kościoła tarnowskiego nie widzieć problemów, z jakimi borykają się rodziny wielodzietne. Dostrzegam je podczas wizytacji parafii. W diecezji tarnowskiej jest wiele rodzin wielodzietnych, które od wielu lat budują czy remontują domy. Nasza diecezjalna solidarność nakazuje nam pomóc tym rodzinom. Myślę, że spotkamy się także ze zrozumieniem i wsparciem ze strony władz samorządowych" – to słowa biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Ksiądz biskup zaapelował do księży, aby podczas wizyty kolędowej poznali bliżej skalę problemu oraz zaangażowali się w podjęcie starań o pomoc rodzinom wielodzietnym. 

   
 • „Chleb za Chleb”

   

  chleb-za-chleb

  „Chleb za Chleb” – to nowa akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w społeczną akcję "Kromka Chleba", której celem jest uwrażliwienie naszego społeczeństwa – czyli każdego z nas – na los ludzi bezdomnych i najuboższych szczególnie dzieci oraz pozyskanie środków na pomoc dla nich. Jest ona połączona z przeżywanym corocznie na początku października „Tygodniem Miłosierdzia”.

  Parafialne Odziały Caritas oraz Szkolne Koła Caritas rozprowadzają przy kościołach – od niedzieli rozpoczynającej ten tydzień – „chlebki miłosierdzia”.

  Chlebki te są pełnowartościowym pieczywem (wypiekanym w Piekarni „Kazibut” S.J. Starzec z Tarnowa, Piekarni „Harnaś” Joanna Faltyn z Nowego Sącza i Piekarni i Cukierni - Ewa i Stanisław Konieczny z Mielca), a ich nabycie ma niezwykle głęboki sens zarówno symboliczny, jak i praktyczny.

   

   

Twitter CDT

Caritas Tarnów "Dobro na wagę złotówki" - XII Zjazd Szkolnych Kół Caritas - FILM, HOMILIA, ZDJĘCIA https://t.co/o2oN9rw8Z9
środa, 20 czerwiec 2018 08:23
Caritas Tarnów Pomaganie daje siłę – spotkanie szkolnych kół Caritas https://t.co/hLsMYTEMzS
środa, 25 kwiecień 2018 19:57
Caritas Tarnów Zobacz kto dostał statuetkę Misericors – „Miłosierny Sercem” – FILM, HOMILIA, ZDJĘCIA https://t.co/fUHEwBkYHY
poniedziałek, 09 kwiecień 2018 09:56
Caritas Tarnów RT @CaritasPolska: >>> KOMUNIKAT >>> w sprawie informacji o zamiarze przekazania nagród ministerialnych na rzecz Caritas Caritas nagrody…
sobota, 07 kwiecień 2018 20:06
Caritas Tarnów RT @RDNmalopolska: Brzesko: Biskup tarnowski nagrodził dobroczyńców i wolontariuszy [ZDJĘCIA] https://t.co/al0sVkGEax https://t.co/SYRDjFd…
sobota, 07 kwiecień 2018 19:26

Facebook CDT

Bez-nazwy-4W duchowej łączności z całym Kościołem obchodzącym Światowy Dzień Chorego, w całej diecezji – a więc także w placówkach prowadzonych przez naszą diecezjalną Caritas – spotkali się na modlitwie i refleksji nad cierpieniem i chorobami, nierozdzielnie związanymi z życiem człowieka, zarówno sami chorzy, jak i ich opiekunowie. Oto krótkie relacje:

1. Dom Emerytów – Placówka Pielęgnacyjno-Opiekuńcza CDT w Tarnowie (autor: ks. Andrzej Wolanin)

Już w dni poprzedzające uroczystość mogliśmy przeżywać niezwykłe chwile. Najpierw wizyta Ks. Bpa Wiesława Lechowicza, administratora naszej diecezji, połączona z rozmowami z pensjonariuszkami i błogosławieństwem chorych w każdej sali. Potem odwiedziny pani redaktor z diecezjalnego Radia RDN Małopolska, przygotowującej audycję na Dzień Chorego. Wielkim przeżyciem dla chorych i pracowników placówki była możliwość podzielenia się ze słuchaczami radia swoimi przemyśleniami i odczuciami towarzyszącymi cierpieniu i pracy wśród chorych.

W sam dzień wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes centralnym wydarzeniem była Eucharystia, która zgromadziła cały Dom. Sprawując pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa uświadomiliśmy sobie łączność z chorymi w szpitalach i wszelkich domach opieki zdrowotnej oraz pielęgnowanymi w domach rodzinnych. W poczuciu tej wielkiej wspólnoty dziękowaliśmy za wielką miłość i bliskość Boga oraz troskę Kościoła, wyrażające się przede wszystkim w sakramentach sprawowanych dla ludzi chorych, o czym pisał w tegorocznym Orędziu papież Benedykt XVI. Podczas Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Dyrektora wraz z dwoma kapłanami – synami podopiecznych Domu – wszyscy mogli odczuć i pogłębić niezwykły związek ludzi chorych z Chrystusem cierpiącym oraz doświadczyć Jego bliskości i pomocy przez przyjęcie sakramentu Namaszczenia Chorych.


Treści przeżytej uroczystości przez cały dzień powracały w rozmowach oraz wspólnych i indywidualnych modlitwach mieszkańców Domu.

2. Hospicjum i Dom Pomocy Społecznej CDT w Dąbrowie Tarnowskiej (autor: Urszula Mróz)

Dnia 11 lutego, w Dąbrowskim Hospicjum i Domu Pomocy Św. Brata Alberta, obchodzono Światowy Dzień Chorego. Modlitwie w intencji chorych przebywających w Placówkach, a także w intencji pracowników i wolontariuszy przewodniczył Ks. Bp Władysław Bobowski. Uroczystość zgromadziła w hospicyjnej kaplicy chorych, ich rodziny, pracowników oraz wspomagających hospicyjne dzieło wolontariuszy wraz z opiekunami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 i Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej i z Gimnazjum w Lisiej Górze, którzy muzyką i pięknym śpiewem ubogacili naszą modlitwę.

Ufamy, że ta wspólna modlitwa połączona z udzielaniem Sakramentu Namaszczenia oraz głębokie w treści słowa homilii Ks. Biskupa i Jego pasterskie błogosławieństwo, zaowocują obfitością Bożych łask, potrzebnych naszym chorym w dźwiganiu krzyża różnorakich cierpień, oraz nam samym, aby utrudzenie samarytańską posługą dla dobra drugiego człowieka nie przerastało naszych ludzkich sił i było zawsze zasługujące na Niebo.

3. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy CDT w Grybowie (autor: ks. Paweł Bobrowski)

W niezwykle odświętny sposób obchodzili tegoroczny Dzień Chorego pensjonariusze Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Grybowie. Mieli bowiem zaszczyt gościć administratora diecezji tarnowskiej, J.E. Ks. Bpa Wiesława Lechowicza, który przybył do nich w towarzystwie drektora Caritas Diecezji Tarnowskiej, ks. Ryszarda Podstołowicza.

Dostojni goście odwiedzali chorych w pokojach, rozmawiali z nimi, a ks. biskup udzielał błogosławieństwa; z każdym starał się zamienić choćby słowo. O godzinie 1500 w Kaplicy Zakładu rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa. Podczas homilii bp Wiesław pokreślił teologiczny sens ludzkiego cierpienia i wielkość chrześcijańskiej nadziei, która nawet w obliczu ciężkiej, nieuleczalnej choroby nakazuje dziękować Stwórcy za dar życia, to życie pielęgnować i o nie się troszczyć oraz nieustannie pamiętać o ludzkiej nieprzemijalności i o ludzkim przeznaczeniu do życia wiecznego.

Uroczysta celebracja transmitowana była przez Radio RDN Małopolska. Dzięki temu wielu chorych pozostających w domach mogło łączyć się duchowo z tymi, którzy w skromnej zakładowej kaplicy uczestniczyli w podniosłej uroczystości. Na zakończenie jedna z pensjonariuszek, p. Zofia Gomuła, podziękowała dostojnemu Gościowi za przybycie, wspólną modlitwę i „bezcenny dar Eucharystii"; zapewniła też, że chorzy i cierpiący każdego dnia w modlitwie ofiarują swe cierpienia i pacierze za Kościół i Jego Pasterzy.

Warto dodać, że w uroczystości wzięła udział grupa wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum w Grybowie. Ci młodzi chłopcy i dziewczęta nie tylko od święta przybywają z wizytą do Placówki. Są tutaj niemal codziennie: „po szkole", „na okienku", rozmawiają, żartują, zarażają swym młodzieńczym entuzjazmem i często w kaplicy prowadzą Koronkę do Miłosierdzia Bożego, w którą dzięki radiowęzłowi mogą włączać się wszyscy chorzy. Na tegoroczny zaś Dzień Chorego własnoręcznie wykonali 85 bibułowych róż, które wręczyli swym starszym Przyjaciołom.

4. Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej CDT w Jadownikach Mokrych (autor: Adriana Błaszczyk)

Już po raz dwudziesty 11 lutego Kościół katolicki obchodził Światowy Dzień Chorego. W tym dniu Wspólnota Ośrodka oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości zgromadzili się w kaplicy na uroczystej, koncelebrowanej Mszy Świętej. Modlono się w intencji cierpiących z powodu choroby i niepełnosprawności, a kapłani udzielili sakramentu Namaszczenia Chorych wszystkim potrzebującym.

Wspólne świętowanie w tym dniu ma nas skłonić nie tylko do refleksji nad tajemnicą choroby i cierpienia, ale szczególnie uwrażliwić każdego z nas na sytuację i potrzeby ludzi chorych.

ks. Ryszard Podstołowicz

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama